platformy blogowe

Strona autorska – platformy blogowe

Mam nadzieję, że przemyślałeś nie tylko cel i to, co chcesz publikować na swojej stronie autorskiej, ale również swoją grupę odbiorców. Bez tego nie ma sensu ruszać dalej, bo szybko się wypalisz, nie widząc efektów swojej pracy. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to wróć do poprzednich artykułów.

A jeśli już wiesz, w jakim kierunku zmierzasz, to zapraszam do kolejnego kroku, czyli wybranie platformy blogowej dla Twojej strony.

Darmowe platformy blogowe

Jeśli to jest Twoja pierwsza strona w życiu, to radziłabym zacząć od darmowych platform, żebyś mógł sprawdzić sam siebie. Zresztą, jeśli są darmowe rozwiązania, to dlaczego by z nich nie skorzystać?

Blogger.com

Chyba najbardziej popularna platforma do blogowania. Stron z końcówką blogspot.com jest pełno, w dodatku platforma daje sporo możliwości, jak ikonki do mediów społecznościowych, zmiany wyglądu bloga, czy też miniaturki, gdzie możesz pokazać się swoim odbiorcom.

W sieci znajdziesz wiele instrukcji jak zmodyfikować wygląd bloga, więc nawet nie musisz mieć wielkiej wiedzy, żeby stworzyć stronę, o jakiej marzyłeś. Wystarczy tylko zastosować się do kroków opisanych w instrukcji.

Jakie są jego zalety?

  • Jest bezpłatny,
  • łatwy w obsłudze i w zarządzaniu,
  • bez problemu dodasz swoją domenę, bez końcówki blogspot.com,
  • brak uciążliwych dla użytkownika reklam,
  • Twoja strona jest dobrze pozycjonowanie w wyszukiwarce, w końcu to dziecko Google, więc dlaczego miałby obniżać jej zasięgi?

Jakie są wady?

  • Strona nie należy do Ciebie w 100%, więc jeśli Blogger uzna, że się zamyka, stracisz cały swój dorobek. Dlatego warto co jakiś czas robić kopię całej strony.
  • Jeśli chcesz rozwijać się, to w pewnym momencie Blogger zacznie Cię ograniczać i nie dodasz do niego wielu przydatnych wtyczek, jak to jest przy płatnych rozwiązaniach.

WordPress.com

Bezpłatna wersja WordPress.org. Niestety też mocno ograniczona i nie stworzysz strony takiej, jaką sobie wymarzysz, bo jest ograniczona liczba szablonów. Artykuły o wiele gorzej się na nim pozycjonują i nie podepniesz własnej domeny, co było możliwe w Bloggerze.

Jakie są jego zalety?

  • Nie wymaga konfiguracji,
  • jest łatwy w obsłudze i zarządzaniu,
  • jest bezpłatny.

Jakie są jego wady?

  • Nie poszalejesz z wyglądem strony i nie wgrasz dodatkowych wtyczek,
  • nie jest w 100% Twoją stroną i WordPress.com może zawiesić Twoje konto, jeśli naruszysz ich warunki użytkowania.

Wix.com

Według twórców to platforma, która umożliwia stworzenie strony bez kodowania. Jest idealny dla początkujących, którzy boją się, że mogą nie dać rady. Możesz stworzyć stronę z szablonów, a jest ich całkiem sporo, bo ponad 500. Niestety jest haczyk. Musisz dobrze przemyśleć wybór konkretnego szablonu, bo przy zmianie szablonu zaczniesz wszystko tworzyć od zera. W darmowej wersji nie podepniesz swojej domeny. Jednak, na początek może Ci całkowicie wystarczyć.

Jakie są jego zalety?

  • Darmowy i łatwy obsłudze,
  • masz do wyboru sporo szablonów, ale również stworzenie strony od zera,
  • możesz wykorzystać dodatkowe wtyczki, by stworzyć wymarzoną stronę.

Jakie są jego wady?

  • Tak samo, jak przy pozostałych bezpłatnych platformach – strona nie jest w 100% Twoja,
  • nie podepniesz swojej domeny,
  • wyświetlają się reklamy od Wix i dopiero po opłaceniu abonamentu znikają.

Wiem, że istnieją inne platformy blogowe, na których możesz stworzyć autorską stronę, ale nie jestem do nich przekonana. Bardziej kojarzą mi się z blogami o różnej tematyce jak polityka, gospodarka, życie codzienne, czy ekologia. Nie potrafię wyobrazić sobie strony autorskiej na pozostałych portalach.

Płatne platformy blogowe

Tutaj wymienię właściwie tylko jedną płatną platformę – WordPress.org. Na Wix.com i WordPress.com istnieją płatne wersje, ale jeśli chcesz zainwestować pieniądze, to po prostu wykup własny hosting i stwórz stronę opartą na WordPress.org. Nie dość, że strona będzie należeć wyłącznie do Ciebie, to jeszcze masz sporo możliwości, dzięki którym stworzysz stronę idealnie dopasowaną do Ciebie.

Na WordPress.org ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. I nie, nie trzeba korzystać z płatnych wtyczek. Na Zostać Pisarzem płacimy tylko za hosting i domenę. Wszystkie wtyczki i motywy, z jakich dotychczas korzystałyśmy, zawsze były darmowe.

Zobacz strony zrobione na WordPress.org i przekonaj się sam, czy warto to zainwestować.



Wszystkie zostały zrobione przeze mnie. Jeśli potrzebowałbyś takiej strony, ale bałbyś się, że nie dasz sobie rady, to mogę Ci w tym pomóc. Wystarczy tylko dać mi znać.

Jakie są jego zalety?

  • Strona jest w pełni Twoja,
  • publikujesz na niej, co zechcesz bez obawy, że naruszysz warunki użytkowania platformy,
  • spory wybór szablonów, wtyczek,
  • możliwość stworzenia na stronie sklepu,
  • możesz mieć na nim reklamy,
  • możesz pobierać opłaty za dostęp do Twojej strony.

Jakie są jego wady?

  • Płacisz za hosting i domenę,
  • początkowo może przerażać, bo trzeba wszystko zainstalować, skonfigurować, zabezpieczyć,
  • musisz dbać o bezpieczeństwo strony, wszelkie aktualizacje szablonów, ale również wtyczek,
  • na Twojej głowie znajduje się cała optymalizacja strony i artykułów, żeby znalazły się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Co Ci polecam?

Wszystko zależy od tego, jaki cel sobie ustawiłeś. Zostać Pisarzem na początku znajdowało się na Bloggerze, ale po roku ta platforma zaczęła nas ograniczać. Obie uznałyśmy, że czas na uniezależnienie się i bycie sternikiem na własnym okręcie.

Ty również możesz zacząć od darmowej platformy, a potem przenieść się na WordPress. Nie ma sensu, żebyś wydawał pieniądze na coś, czego nie jesteś pewny. Potem bez problemu przeniesiesz swój blog na własny hosting. W sieci znajdziesz wiele instrukcji przenoszenia strony z Bloggera na WordPress. Nawet jak Ty nie dasz rady, to dział techniczny hostingu powinien Ci w tym pomóc.

Czy wróciłabym na darmową platformę?

Nigdy. Owszem, hosting generuje koszty, ale wolność w kreowaniu własnej strony jest warta każdych pieniędzy. To ja decyduję, jak poszczególne podstrony mają wyglądać, czy w menu mają pokazać się ikonki, postawić sklep z płatnymi produktami. Również mogę stworzyć stronę z hasłem, która jest dostępna tylko dla osób zapisanych do Pisarskiej Ekipy.

Wiem, że decyzja rozpoczęcia strony autorskiej nie jest łatwa, ale to nie oznacza, że od razu musi być droga. Zazwyczaj po roku będziesz wiedział, czy to wszystko ma sens.

Zdecydowałeś się na swoją stronę autorską? Próbowałeś wymienione platformy do blogowania? A może dodałbyś jeszcze jakąś?

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Monika Syminowicz
7 lat temu

Do wordpress.com nie trzeba, jednak wiele osób go nie poleca, bo nie jest intuicyjny, więc nie brałam go nawet pod uwagę. 😉

Gosia S
Gosia S
6 lat temu

Dokładnie – to co jest proponowane za free – czy to na WordPress.com, czy też na blog.pl to jakieś ogromne nieporozumienie w porównaniu z systemem WordPress, w którym prowadzi się blog mając własny hosting – przekonałam się o tym na własnej skórze. Pierwsze dwa wspomniane miejsca bardzo mnie do tego systemu zraziły. W tej chwili korzystam z WordPressa na blogu na wykupionym hostingu „z braku laku” i strasznie się wciąż męczę, bo jednak blogger zostaje dla mnie wciąż wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o łatwość i intuicyjność oraz możliwości wpływu na wygląd – wszystko właściwie jednym kliknięciem można załatwić. Dlatego na blogpsocie zostawiłam blogi, które – jeśli kiedyś znikną nie z powodu mojej decyzji, to jakoś to przeżyję.

Natomiast jest jeszcze jedno wyjście dla autorów blogów z opowiadaniami. Jeśli mają już inne blogi na wykupionym hostingu, a ich konto hostingowe pozwala na posiadanie więcej, niż 1 strony / bloga w jego ramach, można umieścić właśnie tam blog z opowiadaniami