osobowość bohatera

Jak stworzyć żywego bohatera literackiego? Stwórz mu osobowość

Kochasz bądź nienawidzisz bohaterów książki. Przeżywasz razem z nimi przygody, emocje. Razem z nimi wchodzisz na szczyt kariery, bądź boleśnie spadasz z piedestału. Choćby nie wiadomo, jak interesująca by była fabuła opowieści, to bohater powoduje, że sięgasz po kolejne książki.

Ale jak to zrobić, by nie był tylko papierową postacią, a raczej przewodnikiem po powieści? Jak stworzyć bohatera? Trzeba go ożywić i stworzyć od podstaw.

Nadaj mu wygląd

Jakiej płci będzie Twój bohater? Jakiego koloru włosy, oczy? Jaki typ karnacji? Wysoki, niski, przy tuszy, czy może szczupły lub wręcz przeraźliwie chudy? Czy ma znaki szczególne, jak pieprzyki, znamiona, czy może tatuaż? A może jest postacią nijaką, mijaną i niezapamiętywaną?

A jeśli chcesz pisać o określonej rasie w fantastyce? Nawet jeśli posłużysz się typowymi postaciami takimi jak smoki, krasnoludy, elfy, gobliny itp., to musisz zastanowić się, czy w jego wyglądzie jest coś, co odróżnia go od reszty. Może Twój smok ma zielone łuski, gdy reszta posiada czerwone? Albo ma niebieskie oczy, a reszta z jego rasy posiada złote?

Określ jego charakter

Cechy charakteru, dzięki którym czytelnik będzie mógł się z nim utożsamić i pokochać bądź poczuć do niego antypatię. Możesz wybierać spośród wielu cech: arogancki, opryskliwy, cyniczny, życzliwy, optymista, ekstrawertyk… Najważniejsze, żeby dane cechy charakteru pozwoliły na to, aby twój bohater mógł pokonać przeszkody, jakie na niego czyhają. Introwertyk nie pójdzie na bal, gdzie znajduje się ogromna ilość ludzi. A nawet jeśli pójdzie, to nie będzie się czuł tam swobodnie. Tak samo, jak ekstrawertyk nie może przez dłuższy czas przebywać w samotności.

Obdarz go talentem

Jakie umiejętności posiada Twój bohater? Genialny komputerowiec, najlepszy czarodziej w królestwie, czy może zdolny uczeń, który dopiero szlifuje swoje umiejętności? Bohater powinien wyróżniać się z tłumu, musi mieć do czegoś talent. Każdy człowiek, którego poznałeś, nosi w sobie pewną umiejętność. Ty umiesz pisać, Twoja przyjaciółka ładnie śpiewa, a kolega jest genialny w rysowaniu. Tak samo bohater powieści ma określone uzdolnienia.

Jakie ma potrzeby?

Człowiek jest istotą niezaspokojoną. Spełni jedną potrzebę, pojawia się od razu druga. Spełni drugą, chce trzecią. Można wyliczać tak w nieskończoność. Tak samo jest z bohaterem. Podejmuje określone decyzje, bo pragnie czegoś. Władzy? Pieniędzy? Świętego spokoju? A może miłości?

Jak jest jego motywacja/cel?

Co najlepiej napędza bohatera? Cel. I motywacja, bo bez odpowiedniego nastawienia nic nie zdziała. Marzy mu się poderwanie najpiękniejszej dziewczyny w szkole? A może chce znaleźć świętą relikwię albo zdobyć puchar najlepszego czarodzieja w szkole magii? Bohater musi na tyle mocno pożądać swojego celu, żeby móc podejmować kolejne decyzje, pomimo że po drodze piętrzą się kolejne przeszkody.

To są podstawy w budowaniu Twojego bohatera, ale to dopiero czubek góry lodowej. Jeszcze musisz poznać jego przeszłość i przyjaciół oraz dać mu tajemnice i słabości.


Tworzysz bohatera literackiego, ale przydałby się formularz, w którym opisałbyś swoją postać?

Pobierz edytowalny kwestionariusz bohatera i stwórz postać, którą pokochają wszyscy.


Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Etna de Wus
Etna de Wus
6 lat temu

Świetny wpis i dziękuję za rady. Wydaje mi się, że w moim opowiadaniu zawieram te kwestie aczkolwiek nie można być tego tak 100% pewnym. Najtrudniejsze jest przekazać czytelnikowi wszystko to co my widzimy nie tracąc sensu i nie gubiąc w swych zdaniach powoli czytającego 🙂

admin
admin
6 lat temu
Odpowiedx  Etna de Wus

Dzięki. 🙂 Czasem jest to jedna z najtrudniejszych rzeczy. Jedno co się sprawdza, to minimalizm w słowach, by nie wyręczać za bardzo czytelnika.

Dora M
Dora M
3 lat temu

Ta gra świetnie mi się sprawdza przy tworzeniu postaci 🙂 nie korzystam może ze wszystkich podpunktów, ale jest świetnym drogowskazem i checklistą. Dzięki 🙂

Justyna
Justyna
5 miesięcy temu

Jednym słowem, musi być ludzki. 🙂