Co z tą redakcją? Część 5

z Brak komentarzy

poprawianie tekstu

Poprawianie tekstu stanowi trudny temat i jest często unikany, bądź jest mu przypisywane błahe znaczenie w całym procesie powstawania książki. Jak powinniśmy zmierzyć się z redakcją?

Jak zabrać się do redakcji, aby była ona efektywna? Poniżej przedstawiam kilka sposobów, które sama stosuję i, mimo że wszystkie w jakimś stopniu działają mi na nerwy to za każdym razem okazują się wręcz niezbędne.

Jedna redakcja to zawsze za mało

Dokładnie tak. Jeżeli sądzisz, że wystarczy zaledwie jedna redakcja i twój tekst stanie się dziełem sztuki to żyjesz w mrzonkach. W takim razie ile razy trzeba poprawiać ten sam tekst, aż będzie dobry? Tyle ile trzeba. Wybacz, że nie potrafię określić chociażby przybliżonej liczby, lecz prawdą jest, że każdy tekst wymaga innej ilości redakcji, bo po prostu każdy jest inny. Zresztą, byłoby głupotą podawanie ci jakiejkolwiek liczby, skoro sama poprawiałam swoją powieść już kilkanaście razy - Monika może o tym zaświadczyć.

Czyli poprawiaj, dopóki nie będziesz pewny, że tekst nie może być jeszcze lepszy.

Nie bój się wyrzucać

Jeżeli podczas czytania swojej powieści zauważysz, że dane słowo, zdanie, akapit czy nawet dłuższy fragment są zwyczajnie słabsze i odstają od reszty tekstu, nie bój się ich usunąć. Poza tym zasada ta dotyczy również nadużywanych przez nas słów, a w szczególności: przysłówków, przymiotników, sztucznych zamienników, imion, przyimków oraz pewnego zakresu słów nadużywanych przez daną osobę; każdy takie ma, ja i Monika również. U mnie to np. słowa: lecz, który, już, przez chwilę, a zaraz. 

Zdjęcie: unsplash.com - Freddy Castro
Grafika na zdjęciu: Monika Syminowicz

DOBRY PODPIS

Pozostałe wpisy z cyklu - co z tą redakcją:

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło