Co z tą redakcją? Część 6

z Brak komentarzy

ulepszanie tekstu

Ulepszanie tekstu to jedna z podstawowych czynności pisarza. Bez niej nie ma możliwości stworzenia łatwego do czytania opowiadania, czy książki. Dlatego przyszła pora na szóstą część dotyczącą sposobów na przeprowadzenie dobrej redakcji, a tym samym doprowadzenia do lepszej jakości twojego tekstu.

Dzisiaj przedstawię kolejne dwie wskazówki, które, jeśli je zastosujesz, pomogą ci przy następnej redakcji twojego tekstu.

Zaczynajmy!

Zmieniaj, gdy coś wydaje ci się za słabe

W poprzedniej części pisałam o wyrzucaniu słabych elementów powieści, jednak jest również inna opcja - ich zmiana. Może ona polegać zarówno na skróceniu fragmentu, czy też jego wydłużeniu, ale także całkowitej zmianie koncepcji. Bo co jeśli to z logiką w powieści jest coś nie tak? Albo z przyczynowością? Jako pisarz musisz być gotowy nie tylko na zmiany w samej strukturze tekstu, lecz również na zmiany fabuły samej w sobie. Czasem przyjdzie ci również zmienić bohatera, jeżeli ten okaże się płaski, irytujący bądź nudny. A czasem będziesz musiał zmienić fantasy w science-fiction czy thiller, bo takie rozwiązanie będzie najwłaściwsze dla danej powieści.

Jednak, jeśli mówimy o zmianach na poziomie struktury czy gramatyki to mam tu również na myśli unikanie powtórzeń, tych samych bądź podobnych przymiotników czy rzeczowników - stosuj synonimy, mamy ich naprawdę wiele. To samo tyczy się czasowników, w szczególności doradzam unikanie czasowników pasywnych  (o których już była mowa na naszym blogu) tj. być oraz mieć, które wstrzymują akcję i sprawiają wrażenie, że czas w powieści się zatrzymał.

Spojrzenie z wielu perspektyw

Chodzi mi tu głównie o to, aby za każdym razem, przy każdej kolejnej redakcji skupiać się na różnych aspektach poprawiania. Dlaczego? Ponieważ za jednym zamachem nie jesteśmy w stanie skupić się na wszystkich problemach, bo z całą pewnością coś nam umknie. Z tej przyczyny tak ważnym jest jasne określenie, co chcemy poprawić zanim przysiądziemy do pracy nad tekstem.

Zdjęcie: unsplash.com - Freddy Castro
Grafika na zdjęciu: Monika Syminowicz

DOBRY PODPIS

Pozostałe wpisy z cyklu - co z tą redakcją:

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło