Za co kochamy pisanie – za magię

z 2 komentarze

 

magia pisania

Choć uwielbiam oglądać filmy to nic tak nie pobudza wyobraźni jak czytanie, a tym bardziej pisanie. Drugą rzeczą, która działa stymulująco na wyobraźnię jest muzyka, ale nie o niej chciałam mówić.

Mimo, że piszę już od dłuższego czasu, choć czytałam wiele książek, to wciąż nie mogę wyjść z podziwu, jak zwykłe słowa potrafią przenieść w niezwykły świat. W miejsce, gdzie nasi ulubieni bohaterzy zmagają się ze swoimi problemami, walczą ze swoim rywalem. Czytając zdanie po zdaniu jesteśmy nagle w lesie, w mieście, albo we wnętrzu czegoś magicznego.

Wspaniałe jest to, że gdy piszemy historię to mamy świadomość, iż osoba ją czytająca wyobrazi sobie całkiem inaczej danego bohatera, czy bohaterkę. Nawet jeśli dokładnie ich opiszemy to i tak niektóre detale mogą się różnić. Każdy z nas jest inny i przez to inaczej odbieramy zewnętrzny świat, a książka jest bramą do alternatywnej rzeczywistości. Dlaczego tak często aktor odgrywający rolę ulubionego bohatera nie spełnia naszych oczekiwań? Dlaczego mówi się, że lepiej najpierw przeczytać książkę, a potem obejrzeć film?

Nie chodzi o to, że w filmie skracają fabułę, bądź całkowicie zmieniają niektóre rzeczy – choć to również nie jest dobrym posunięciem. Jednak najczęściej jesteśmy niezadowoleni z wizji reżysera co do wyglądu poszczególnych postaci. Ile razy oglądając dany film czułeś rozczarowanie, bo aktor nie jest choć odrobinę podobny do bohatera z książki?

Osobiście największe rozżalenie przeżyłam oglądając film o czarnoskórym detektywie Alexie Crossie spod pióra Jamesa Pttersona. Najpierw przeczytałam kilka książek z tym bohaterem i wyobraziłam go sobie jako wysokiego, napakowanego i łysego policjanta. Oczywiście jest to skrócony opis, jednak wyobrażenie reżysera nie pasowało kompletnie do mojego!

Jedna rada – nie oglądaj filmów na podstawie książek. Oczywiście żartuję, ale jest trochę w tym racji.

I choć najczęściej piszę fantastykę, gdzie moje postacie mają moc panowania nad magią, to jednak pisanie jest dla mnie największą magią, bo używając słów sami stajemy się czarodziejami.

Skądkolwiek jest rodem, kwiat mądrości pleni – książka jest ogrodem noszonym w kieszeni.

aforyzm arabski

Czy dla ciebie pisanie również jest magią?

Zdjęcie: unsplash.com - Milada Vigerova
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz MonikaSyminowicz-podpis
Za co jeszcze kochamy pisanie?
Monika Syminowicz

Latest posts by Monika Syminowicz (see all)