Zdążyć na pociąg marzeń – Młode pisklęta

z 4 komentarze

las, dziewczyna, plecak, drzewa, krzaki, trawa, słońce

Dzisiaj przedstawię podstawowy podział na dwie grupy wiekowe pisarzy, a także przedstawię pierwszą z nich szczegółowo.

Postanowiłam podzielić pisarzy na dwie ogólne grupy, ponieważ nie wiem ile masz lat i co w życiu przeżyłeś. Dlatego też przedstawię wskazówki oraz porady motywacyjne, odnoszące się do zupełnie przeciwstawnych sobie grup wiekowych:

Młodych piskląt

Starszych orłów

Mam nadzieję, że nie uraziłam cię nazwami, jednak stwierdziłam, że lepiej i prościej będzie się nimi posługiwać.

Dzisiaj przedstawię Młode pisklęta i przekonam cię, że młodość oraz brak doświadczenia nie zawsze muszą stanowić przeszkodę do spełniania marzeń.

Co działa na niekorzyść Młodych piskląt?

Przede wszystkim wiek, brak doświadczenia życiowego, ale również pewna naiwność w stosunku do świata i własnych możliwość.

Jednak, wiesz co? Te wady można w bardzo prosty sposób zamienić w zalety.

Jak?

Weźmy np. wiek. Wielu pisarzy uważa, że młodzi ludzie są zdolni do czytania oraz pisania jedynie pozycji przeznaczonych dla ich grupy wiekowej. Przez takie podejście młodzi ludzie sami zaczynają myśleć o sobie w ten sposób, chociaż nie wiem dlaczego. A przecież nie można kierować się w życiu stereotypami, a już tym bardziej, jeżeli mowa o pisarzach.

Może rzeczywiście młodym ludziom lepiej wychodzi pisanie dla nich samych, jednak czy to jest złe?

Nie sądzę.

Przecież młodzież również musi coś czytać, a kto zrozumie ich lepiej, jak nie rówieśnicy? Poza tym, uważam, że nawet młody pisarz może wykreować pozycję o głębszym znaczeniu, czy tekst traktujący o poważnych problemach. Nie można zapomnieć, że nie wszyscy młodzi ludzie prowadzą życie lekkie i bez przeszkód, a to właśnie z własnego doświadczenia pisarz powinien przede wszystkim czerpać;wtedy zyska na autentyczności. 

Co się tyczy naiwności w postrzeganiu świata, czemu dorośli uważają ją za wadę?

Człowiek, który stracił wiarę w świat i ludzi nie będzie w stanie napisać dobrego tekstu, niosącego ze sobą pozytywny przekaz emocjonalny, który jednak każdy lubi dostrzec w powieści; a jeszcze lepiej, jeśli pisarz umie zarażać swoją pozytywną energią czytelników. Przypuszczam, że młodzi ludzie, posiadający swego rodzaju naiwną ufność mają w tej gestii przewagę.

Ponadto, teksty Młodych piskląt często niosą ze sobą pewną świeżość, o jaką trudno u osób starszych, które widziały już wiele w ciągu swojego życia.

Dlatego nie bój się pisać o tym co czujesz i jak widzisz świat - każdy pisarz z pasją i odpowiednim warsztatem znajdzie dla siebie czytelnika; nawet pisarz nastoletni.

Zdjęcie: stocksnap.io
DOBRY PODPIS
Alicja Wlazło