Zdążyć na pociąg marzeń – Starsze orły

z Brak komentarzy

lampy, człowiek, mężczyzna, starość, kawa, krzesła, stół

Niektórzy mogą myśleć, że zaczynając swoją przygodę z pisaniem w zbyt późnym wieku, nie będą w stanie niczego osiągnąć, ani nie rozwiną własnych możliwości w wystarczającym stopniu, aby ich powieść została wydana i znalazła się na półkach w księgarniach.

Nie myśl w ten sposób, bo zaprowadzi cię donikąd. 

Tak samo, jak w poście o Młodych pisklętach najpierw przedstawię negatywne aspekty bycia Starszym orłem.

Co działa na niekorzyść Starszych orłów?

Przede wszystkim wiek. Co jeszcze? Brak czasu, zapętlenie w rutynie codziennych obowiązkach, a także sposób ustalania priorytetów.

Jak zamienić powyższe wady w zalety?

Bardzo prosto.

Weźmy np. ten nieszczęsny wiek. Jeżeli zaczynasz pisać w wieku trzydziestu, czterdziestu czy sześćdziesięciu lat zawsze pojawi się ta sama obawa: czy mam jeszcze szansę?

Oczywiście! Twój wiek cię nie przekreśla, a tylko daje więcej możliwości. Dlaczego? Bo masz więcej doświadczenia i najczęściej po kilku, kilkunastu próbach wiesz o czym chciałbyś pisać, a przynajmniej w przybliżeniu.

Brak czasu oraz mnogość codziennych obowiązków to chyba najwięksi zabójcy weny oraz procesu twórczego. Sama mam obecnie z nimi ogromny problem i przyznaję, że przez ponad tydzień nic nie napisałam, wciągnięta w wir rzeczywistości.

Jak sobie z nimi poradzić?

Tutaj sprawy mają się nieco gorzej, ponieważ musisz się przygotować na wyrzeczenia. Wiadomo, że nie zrezygnujesz z pracy, przygotowywania posiłków czy sprzątania. Z czego masz zrezygnować? Z innych rzeczy zabierających czas, a również sprawiających przyjemność tj. oglądanie telewizji, rozmawianie z przyjaciółmi, odwiedzanie rodziny, przesiadywanie w internecie.

Oczywiście nie da się zrezygnować ze wszystkiego, ale z czegoś musisz, jeśli naprawdę chcesz pisać. Z czego? To już twój wybór. Ja zrezygnowałam z telewizji i, niestety, z większych porządków.

To samo tyczy się ustalania priorytetów. Powinieneś jasno określić, na którym miejscu znajduje się dla ciebie pisanie. Jeżeli w pierwszej dziesiątce istnieje spora szansa, że pisanie stanie się dla ciebie bardzo ważne i osiągniesz w nim swoje cele. Natomiast, jeśli pisanie znajduje się w pierwszej piątce, twoje szanse wzrastają o połowę. Oznacza to również, że jesteś silnie zmotywowany, aby stawać się coraz lepszym i poprawiać swój warsztat.
U mnie pisanie jest tuż za rodziną i przyjaciółmi, którzy są dla mnie najważniejsi.

Podsumowując

Nie zniechęcaj się od razu, gdy powinie ci się noga lub zaczniesz w siebie wątpić. Nie ważne, czy jesteś Młodym pisklęciem czy też Starszym orłem. Najważniejsze byś wiedział czym jest dla ciebie pisanie i co zrobisz z danym ci czasem, aby osiągnąć w nim jak najwyższy poziom.

Ja, zrobię niemal wszystko. A Ty?

Zdjęcie: stocksnap.io
DOBRY PODPIS
Alicja Wlazło