Złożoność natury pisarza. Artysta

z Brak komentarzy

pisarz jako artysta

Dzisiaj pragnę przybliżyć ci pisarza jako artystę – człowieka tak skomplikowanego, że niejeden ręce załamał widząc go w całej okazałości.

Ostatnim razem przedstawiłam poobieżnie własne spojrzenie na osobę pisarza. Podzieliłam ją na Artystę, Rzemieślnika oraz Planistę. Ale dzisiaj skupię się tylko na pierwszym z nich.

Kim jest Artysta?

Osobą nieprzewidywalną, chaotyczną, podążająca za nieuchwytną weną, postępującą według własnych pragnień. Artysta nie liczy się z błędami stylistycznymi, nawet wtedy, gdy jest w pełni świadom ich popełniania. Artysta nie śpi po nocach, lub ustawia budzik na czwartą rano, po to aby pisać. Artysta wieczorem nawet jeśli uśnie znowu nastawia budzik na dwudziestą trzecią, aby ponownie zasiąść przed ekran komputera. Nie liczą się dla niego inne czynności poza tworzeniem w samym sobie, bo właśnie do tego został stworzony.

Wena przychodzi do Artysty niespodziewanie, lecz on zawsze stara się ją schwytać, widząc wirujące obrazy, z których później opisze wzniosłą scenę.

Artysta jest przesiąknięty własną istotą.

Jaki jest Artysta?

Szalony, dziki, niepohamowany, nieznający umiaru, dziwny, często chodzi z błędnym wzrokiem, ciągle nie mogąc opuścić opisywanego wcześniej świata. Nadal przygląda się konfliktom, starając się je rozwiązać lub bardziej zaostrzyć. Zastanawia się nad relacjami bohaterów jak obłąkany. Stara się trzymać konsekwencji we własnym pisaniu, lecz często schodzi na manowce; wystarczy, że wpadnie w pisarski szał; okres, w którym musi pisać, bez względu na okoliczność – tworzy pod natchnieniem, w całkowitym zespoleniu z potrójnie podkręconą duszą. Artysta jest egoistą bezwzględnym, wiele wymagającym od człowieka, w którym mieszka. Artysta nagina reguły według własnego uznania.

Artysta to odmieniec, nierozumiany przez społeczeństwo.

Czego pragnie Artysta?

Tworzyć, kreować, być Poruszycielem światów, najważniejszą egzystującą we własnym wszechświecie istotą. Pragnie wznosić się pod niebiosa, sięgnąć chmur, a następnie utkać z nich posłanie dla swojej prywatnej weny. Artysta pragnie być indywiduum, ale zarazem pragnie podziwu. Najważniejszym jednak jego pragnieniem to bezustannie pogrążać się w procesie twórczym, bez żadnych przerw. Pisać, pisać, pisać… Nie przejmować się korektą, wstępnymi szkicami, błędami… Pisać!

Nikt inny nie zrozumie Artysty poza nim samym.

Jak być Artystą?

Wyzbyć się wszelkich granic, pozwolić myślom płynąć, wyłapywać najcenniejsze, aby następnie ułożyć je w historię.

Być Artystą znaczy tyle, co uwolnić pisarską duszę z okowów codzienności.

Pozostałe wpisy z cyklu:

Zdjęcie: kaboompics.com
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

Alicja Wlazło

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło