Złożoność natury pisarza. Planista

z 3 komentarze

pisarz jako planista

W poprzednich wpisach pisałam o osobie pisarza jako Artyście oraz Rzemieślniku, jeżeli jednak nie zapoznałeś się z wpisem wprowadzającym do złożoności natury pisarza, również zapraszam.

W jaki sposób przygotowujesz się do pisania? Spontanicznie, czy może planujesz wszystko z góry? Osobiście

uwielbiam planować. Os oba planisty gra niezwykle istotną rolę w moim życiu, nie tylko tym twórczym, ale także prywatnym oraz zawodowym. Bez dokładnego zaplanowania każdego tygodnia z pewnością bym się pogubiła - i raz mi się to już zdarzyło.Wracając do tematu.

Dlaczego jego rola jest tak istotna i kim w ogóle jest planista? Przekonaj się sam.

Kim jest Planista?

W pełni wykształconym, dobrze wykwalifikowanym latającym człowieczkiem, który z tymi swoimi zielono żółtymi skrzydłami oraz bajecznym zielonym garniturem przywodzi mi na kształt wróżkę z Piotrusia Pana. Jednakże z pewnością jest mężczyzną; tak samo, jak Rzemieślnik. Jest osobą utalentowaną, posiadającą nienaganny zmysł orientacji, który przydaje się w planowaniu pracy pisarza, ale często też jego analityczny umysł podsuwa rozwiązania, na jakie zarówno Artysta, jak i Rzemieślnik nigdy by nie wpadli, tocząc bezustanną walkę o włądzę. Stanowi on niezbędny element. Czasem zostaje zepchnięty na drugi plan, z powodu braku tak bardzo cenionego przez niego czasu.

Planista jest tkanką łączną pomiędzy istotą Artysty oraz Rzemieślnika.

Jaki jest Planista?

Ruchliwy, szybki, nie oglądający się wstecz, stale zapisujący nowe informacje, ciągle noszący ze sobą mały notatnik oraz gęsie pióro. Odhaczający wykonane zadania, skorygowane rozdziały, przygotowane prace, a w ich miejsce zawsze wstawiając nowe, którch nie sposób jest zliczyć. Jest inteligentny, błyskotliwy, śmiały, zadziorny, a czasem działa spontanicznie, nie spodziewając się zaistniałych sytuacji. Planuje w chwili pojawienia się problemu; myślami odpływa daleko, nie próbując utrzymać kontaktu z rzeczywistością.

Planista jest szybki niczym lśnienie; i tak samo jasny.

Czego pragnie Planista?

Aby wszyscy postępowali zgodnie z wyznaczonymi przez niego harmonogramami. Żeby się nie spóźniali, nie odwlekali, ale zawsze wykonywali zadania na czas. Pragnie bycia dostrzeżonym przez Artystę oraz Rzemieślnika, którzy często patrzą na niego z góry, nie zdając sobie sprawy z istotności roli, jaką pełni. Nie rozumiejąc, że to dzięki niemu, jedno nie wbiło zatrutego sztyletu w drugie.

Planista pragnie zrozumienia i wolności.

Jak być Planistą?

Zapisuj, twórz schematy oraz mapy, trzymaj się terminów, a także nie ulegaj pokusie chwili, by zmienić raz zaplanowaną rozpiskę. Twórz zbiór informacji, mogący przydać ci się do tworzenia nowej, logicznie konsekwentnej fabuły. Fabuły dokładnie zaplanowanej.

Pozostałe wpisy z cyklu:

 

Zdjęcie: kaboompics.com
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

DOBRY PODPIS

Alicja Wlazło

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło