Złożoność natury pisarza. Rzemieślnik

z 2 komentarze

pisarz jako rzemieślnik

Dzisiaj nadszedł czas na pisarza Rzemieślnika. Opiszę pokrótce jego istotę oraz cele, do jakich dąży.

Jeżeli nie czytałeś poprzednich części Złożoności natury pisarza zajrzyj do Artysty i Planisty, aby dowiedzieć się więcej.

A teraz czas zacząć!

Żeby lepiej ci się czytało zastosuję te same pytania, które zastosowałam przy przedstawieniu Artysty. Dzięki temu jeszcze lepiej wychwycisz różnice, a może nawet zauważysz pewne podobieństwa.

Bez Rzemieślnika nie może powstać żaden wartościowy akapit. Jego osoba jest niemniej złożona, jak postać Artysty, lecz całkiem inna. Warto jednak poznać wszystkie aspekty natury pisarza, by lepiej pojąć własną złożoność.

Kim jest Rzemieślnik?

Istotą na wskroś podporządkowaną wszelkim normom oraz zasadom. Dba o przejrzystość tekstu oraz o pisanie zgodnie z ustalonymi regułami. Zachowuje umiar i równowagę. Jest kolekcjonerem wyszukanego słownictwa, które przechowuje na najlepszą okazję. Rzemieślnik to budowniczy, który niestrudzenie, aczkolwiek mozolnie, dąży do ukończenia prac; bardziej jednak interesuje go powolne udoskonalanie, niż szybkie osiągnięcie mety.

Rzemieślnik to nadzorca dzieła.

Jaki jest Rzemieślnik?

Niestrudzony, dokładny, rzetelny, jest perfekcjonistą w każdym calu, starającym się przejrzeć kolejny ruch Artysty. Jest jego podporą, ale także drutem kolczastym, niepozwalającym na zbyt częste wychodzenie poza ramy. Jest dyktatorem, próbującym narzucić swą wolę pozostałym współistnieniom wewnątrz ludzkiej natury, lecz nie zawsze mu się to udaje. Jest introwertykiem, zamkniętym we własnej kuźni. Cichy, spokojny, poważny i rozważny, nadający ważność każdej, nawet najmniejszej czynności.

Rzemieślnik jest głosem rozsądku, utrzymującym Artystę w ryzach.

Czego pragnie Rzemieślnik?

Przejrzystości tekstu, nienagannej struktury, konsekwencji w każdym słowie, braku sprzeczności, a także szeroko rozumianej nielogiczności. Pragnie, by fabuła została pieczołowicie zbudowana, podpierając się o powtarzającą się korektę oraz redakcję tekstu. Pragnie godzinami dopracowywać dzieło, spędzając nad każdym zdaniem długie godziny, wypróbowując każdą wersję; dobierać słowa spośród szerokiej gamy synonimów, zastanawiając się nad każdym z nich, pragnąc wybrać to jedno jedyne, idealnie pasujące do danego fragmentu. Pragnie czuć jak szale na wadze się wyrównują. Waga jest jego miarą oceny tekstu.

Rzemieślnik pragnie równowagi oraz rzetelności.

Jak być Rzemieślnikiem?

Koryguj przy każdej możliwej okazji, okazuj swoim dziełom szacunek, doszlifowując każdy fragment, troszcząc się o nie niczym o własne dzieci; pamiętaj jednak, by być surowym i sprawiedliwy. Tylko wtedy osiągniesz cel.

Pozostałe wpisy z cyklu:

 

 

Zdjęcie: kaboompics.com
Grafika na zdjęciu - Monika Syminowicz

Alicja Wlazło

Alicja Wlazło

Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nie poddaje w wątpliwość istnienia smoków; upiera się nawet, że w przeszłości udało się jej jednego oswoić. Fantastyka to jej żywioł. Nawiedza ją milion pomysłów na minutę i obawia się, że nie starczy jej życia na spisanie chociażby części.
Alicja Wlazło